Przedszkolna zabawa z matematyką

Podstawą wszechstronnego rozwoju dziecka jest odpowiednio zorganizowany proces zdobywania wiedzy, który zapewni poczucie sprawstwa, osiąganie sukcesu, rozwinie kreatywność i aktywność, a także pozwoli dzieciom na przyswajanie wiedzy w odpowiednim dla nich tempie. Znane jest stwierdzenie, że "matematyka jest królową nauk", że to właśnie nauka matematyki jest niezmiernie ważna. Pojawia się pytanie: dlaczego? Wszechstronne zastosowanie matematyki jest oczywiste, a główne znaczenie ma tutaj: rozumienie zależności (jedno wynika z drugiego), stosowanie i poszukiwanie właściwego podejścia - rozwiązania, wykorzystanie matematycznych działań w życiu codziennym, dynamiczny postęp w zakresie IT. Stwierdza się, że takie twierdzenie, jak "nauka matematyki" czy "zajęcia matematyczne" w przypadku przedszkola mogą budzić mieszane odczucia - obecnie wielu ekspertów podkreśla przecież, że okres przedszkola to nie szkoła, to czas zabawy, a nie typowej dla szkoły nauki. Obawy tego typu są jednak bezpodstawne. Matematyka w przedszkolu może też być dobrą zabawą, a proponowana innowacja "Przedszkolne zabawy z matematyką" już w tytule zakłada, że będzie to czas wypełniony zabawą - bez presji i stresu. Innowacja ta jest pomysłem na realizację zagadnień z zakresu matematyki poprzez obserwację, doświadczanie i eksperymentowanie. Dziecięca przygoda z matematyką w przedszkolu pozwoli na rozwinięcie ciekawości i zachęci do eksploracji otoczenia. Działania prowadzone w ramach innowacji zakładają utworzenie w salach kącików matematycznych zabaw, wykorzystanie Darów Froebla i prowadzenie zajęć w nurcie pedagogiki freblowskiej.

Wytworzono:2024-09-25 15:50przez:
Opublikowano:2024-09-25 19:54przez: Katarzyna Tomasik