Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Witamy na stronie Przedszkola Miejskiego Nr 12 Integracyjnego w Jaworznie

Innowacje pedagogiczne

Artykuły

 • Profilaktyka wad postawy: zabawa i ruch to zdrowy duch wyróżnione

  Wiek przedszkolny jest najlepszym czasem dla wielokierunkowej stymulacji rozwoju dziecka. Istotnym elementem tego rozwoju jest ruch. To właśnie ruch pobudza i aktywizuje funkcjonowanie mózgu, jest konieczny do działania, eksploracji otoczenia i uczenia się. Dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej potrafią już samodzielnie poruszać się w otoczeniu, a ich sylwetka staje się bardziej proporcjonalna. Jednak kościec w tym okresie jest jeszcze giętki, a mięśnie słabe – istnieje zatem duże ryzyko powstania wad postawy.

  Ostatnie lata – nauki zdalnej i wielu ograniczeń związanych z pandemią spowodowały znaczne obniżenie poziomu sprawności fizycznej. W czasie zajęć nauczyciele coraz częściej obserwują u dzieci takie problemy, jak na przykład: niższy poziom koordynacji ruchów, ociężałość ruchowa, trudności z przekraczaniem linii środka, zaburzenia zmysłu równowagi oraz liczne wady postawy. W związku z tym pojawia się potrzeba nasilenia działań ukierunkowanych na zwiększenie aktywności i możliwości ruchowych dzieci.

  Wsparciem pracy w obszarze fizycznym jest opracowana innowacja "Profilaktyka wad postawy: zabawa i ruch to zdrowy duch". Zadaniem innowacji jest poszerzenie wiedzy dzieci w zakresie powstawania i profilaktyki wad postawy, wypracowania nawyku dbania o prawidłową postawę, wzmanianie i regulowanie napięci mięśni całego ciała, zwiększenie zakresu ruchów w obrębie stawów. Istotnym zamierzeniem ujętym w treści jest również profilaktyka otyłości, promowanie zdrowego stylu życia, zaspakajanie naturalnej potrzeby ruchu oraz rozwijanie umiejętności społecznych. 

  Czytaj Więcej o: Profilaktyka wad postawy: zabawa i ruch to zdrowy duch
 • Dziecięce kodowanie ruch, zabawa i śpiewanie wyróżnione

  Kodowanie staje się ważnym kierunkiem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby dziecko z powodzeniem kodowało, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia już na etapie przedszkola. Dzięki rozwijaniu od najmłodszych lat sprawności fizycznej oraz muzycznej u dzieci osiągniemy sprawność umysłu, która w przyszłości przełoży się na wspieranie logicznego myślenia i kreatywnych rozwiązań.

  Zamierzeniem innowacji jest rozwijanie umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia, wyciągania wniosków, rozwijania orientacji przestrzennej, analizy i syntezy słuchowej oraz wzrokowej, ćwiczenie pamięci, zapamiętywania, współpracy w grupie, rozwijanie słuchu muzycznego i poczucia rytmu, rozwijanie wyobraźni muzycznej, wyrabianie zdolności skupienia uwagi, koncentracji.

  Czytaj Więcej o: Dziecięce kodowanie ruch, zabawa i śpiewanie

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-05-11 15:19przez:
Opublikowano:2022-05-11 15:19przez: Redaktor
Podmiot udostępniający: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 12 INTEGRACYJNE W JAWORZNIE
Odwiedziny:2087

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.