Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Witamy na stronie Przedszkola Miejskiego Nr 12 Integracyjnego w Jaworznie

Problem z głowy

Trudno uwierzyć, ale wszawica to wciąż aktualny problem w XXI wieku. Pomimo tego, iż mówi się o niej znacznie mniej niż dawniej, to nadal atakuje równie często. Wszawica powraca regularnie, a mity krążące wokół niej niestety przyczyniają się do jej rozprzestrzeniania. Często stanowi ona również temat tabu, o którym nie chcemy rozmawiać. Niewiele osób wie, że wszawica nie jest skutkiem braku higieny czy złej sytuacji materialnej rodziny. Zarazić może się nią każdy.

  • Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej „Problem z Głowy” już od 2011 roku prowadzi działania edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://problem-z-glowy.pl/o-wszawicy/
  • Informacja dotycząca profilaktyki i zwalczania wszawicy przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny
 WSZAWICA: LECZENIE I ZAPOBIEGANIE
W przypadku zwalczania wszawicy najważniejszym krokiem jest zastosowanie specjalnych leków. Pranie odzieży i pościeli stosuje się w dwa dni po odwszawianiu.

Leczenie: stosowane preparaty są dostępne bez recepty i na receptę.
Postępowanie:
1.      Przed zastosowaniem leku należy rozebrać się do pasa.
2.      Następnie smarujemy głowę stosownie do instrukcji znajdującej się na opakowaniu. Jeśli twoje dziecko ma długie włosy (dłuższe niż do ramion), być może trzeba będzie użyć dwóch opakowań preparatu. Umyć głowę według instrukcji.
3.      Po leczeniu zakładamy czystą bieliznę.
4.      Jeśli po upływie 8-12 godzin od zastosowania preparatu zauważymy wszy we włosach, poruszające się wolniej niż przed leczeniem, nie stosujemy ponownie środka. Należy wtedy usuwać żywe i martwe wszy poprzez czesanie, dlatego że lek potrzebuje więcej czasu do zabicia wszystkich wszy.
5.      Jeśli po 8-12 godzinach od zastosowania leku, wszy nie giną i są tak samo aktywne jak uprzednio, prawdopodobnie lek nie działa. Należ udać się do lekarza celem uzyskania innego preparatu.
6.      Do wyczesywania wszy należy używać specjalnych grzebieni.
7.      Po leczeniu należy sprawdzać włosy w kierunku obecności wszy i specjalnym grzebieniem wyczesywać gnidy oraz jaja pasożytów co 2-3 dni. Włosy sprawdzamy przez 2-3 tygodnie do upewnienia się, że nie ma już jaj i gnid.
8.      Część leków bez recepty wymaga ponownego zastosowania po 7-10 dniach. Niektóre leki na receptę wymagają powtórnego użycia po 7-10 dniach wtedy, gdy nadal znajdujemy żywe wszy.
 
Postępowanie w domu:
Wesz głowowa, jeśli spada z głowy osoby zarażonej, nie przeżywa długo, gdyż nie ma czym się odżywiać. Dlatego nie jest wymagana specjalna procedura czyszczenia i odkażania domu.Bieliznę osobistą i pościel wystarczy wyprać w pralce w gorącej wodzie. Kurtki, czapki, szaliki itp. należy oddać do pralni chemicznej (pranie na sucho) lub zapakować bieliznę, zabawki pluszowe itp. do plastikowego worka na okres 2 tygodni (worek musi być szczelnie zamknięty).Grzebienie i szczotki umyć gorącą wodą z mydłem. Podłogę należy odkurzać szczególnie w tych miejscach, gdzie przebywała osoba zainfekowana. Prawdopodobieństwo ponownego zakażenie wszami z podłogi lub mebli jest minimalne.
 
Zapobieganie wszawicy:
Wszy głowowe rozprzestrzeniają się poprzez bliski kontakt głowy jednego dziecka z głową drugiego. Zabawy, gry i inne czynności w domu i szkole należy przeprowadzać tak, aby kontakt dzieci nie był bezpośredni. Nie należy używać wspólnej odzieży, nakryć głowy, szalików, palt itp. Nie można korzystać ze wspólnych grzebieni, szczotek lub ręczników.
 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-05-11 18:35przez:
Opublikowano:2022-05-11 18:36przez: Redaktor
Podmiot udostępniający: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 12 INTEGRACYJNE W JAWORZNIE
Odwiedziny:208

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.