Wczesne wspomaganie rozwoju

Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju prowadzi się w oparciu
o opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
wydawaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Pierwsze lata życia w rozwoju każdego dziecka odgrywają ogromnie ważną rolę. Jest to okres, w którym zachodzą istotne zmiany zarówno w rozwoju fizycznym, jak i psychicznym dziecka. Pomimo  rozwoju  medycyny   nadal  obserwuje  się  znaczną  liczbę  urodzeń  dzieci z   zaburzeniami   rozwoju.  Dzieci  te, a   także  ich   rodzice,  potrzebują   szybkiej   pomocy oraz wsparcia. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą działania zespołu wczesnego wspomagania rozwoju.
          Wczesne wspomaganie rozwoju, rozumiane jako  zintegrowane, wielospecjalistyczne oddziaływania  terapeutyczne, edukacyjne,  oraz diagnostyczne, które podjęte są w stosunku do dziecka i jego rodziny. Mają one na celu zminimalizowanie trudności rozwojowych tak, aby dziecko uzyskało możliwy dla niego poziom  rozwoju ruchowego, intelektualnego, społecznego i emocjonalnego. Terapią w ramach zespołu wczesnego wspomagania rozwoju obejmuje się dzieci: z grupy wysokiego ryzyka ciążowo-porodowego, z nieprawidłowym rozwojem  psychomotorycznym   lub   upośledzeniem    umysłowym, z  wieloraką  niepełnosprawnością,  z zaburzeniami rozwoju emocjonalno-społecznego. Specjaliści zatrudnieni w zespole wczesnego wspomagania rozwoju dokonują wielospecjalistycznej diagnozy poziomu rozwoju dziecka, dokonują analizy dokumentacji dotyczącej przebiegu zaburzenia rozwoju, opracowują Indywidualny  Program  Wczesnego  Wspomagania  Rozwoju oraz udzielają rodzicom pomocy i wskazówek dotyczących stymulacji rozwoju, wychowania i usprawniania dziecka. Na bieżąco dokonywana    jest    obserwacja     rozwoju     dziecka    -  jego   postępów  oraz trudności, oraz dostosowanie programów postępowania do jego zmieniających się potrzeb rozwojowych.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka:
a) zmniejsza ryzyko opóźnień rozwojowych;
b) dostarcza informacji z zakresu diagnozy, przyczyn zaburzeń, prognoz, wiedzy na temat normalnego rozwoju dziecka i jego stymulacji;
c) umożliwia całej rodzinie przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z obecnością              i postępowaniem wobec dziecka z niepełnosprawnością;
d) pomaga rodzicom ze wsparciem psychologiczno-pedagogicznym lepiej funkcjonować na wielu poziomach.

Zakres wczesnego wspomagania rozwoju dziecka może dotyczyć:
• rozwoju motorycznego,
• stymulacji polisensorycznej,
• rozwoju mowy i języka,
• orientacji i poruszania się w przestrzeni,
• usprawniania widzenia, słuchu,
• umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w środowisku,
• komunikacji z otoczeniem i funkcjonowania w relacjach z innymi.

W skład Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym, m. in:
a) pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka,
b) psycholog,
c) logopeda,
d) inni specjaliści – w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny, np. fizjoterapeuta.

Dążąc do podnoszenia efektywności pracy specjaliści współpracują również ze wszystkimi nauczycielami zatrudnionymi w przedszkolu. Daje to możliwość korelacji wszystkich oddziaływań kierowanych na naszych podopiecznych. Konsultacje odbywają się również na organizowanych teamach, gdzie dokonuje się wymiana spostrzeżeń i doświadczeń.

Wczesne rozpoznanie problemów rozwojowych dziecka
i objęcie go specjalistyczną opieką
daje szansę na zminimalizowanie trudności rozwojowych
lub ich całkowite wyeliminowanie.

W roku szkolnym 2021/2022 zajęcia WWR prowadzą:

Oligofrenoedagodzy: mgr Marta Koczur, mgr Krystyna Pacyniak

Surdopedagog: mgr Justyna Żoczek

Tyflopedagog: mgr Anna Gryz

Psycholog: mgr Agnieszka Wrześniak

Neurologopedzi: mgr Magdalena Zastawny, mgr Justyna Głowacka

Fizjoterapeuta: mgr Aleksandra Masłowska

Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju posiada opracowany harmonogram pracy
- dostępny u wszystkich nauczycieli oraz specjalistów.

Wytworzono:2022-05-03 02:38przez:
Opublikowano:2022-05-03 02:45przez: Redaktor