PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 12 INTEGRACYJNE W JAWORZNIE - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka czyli nasza współpraca z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka czyli nasza współpraca z UNICEF

W dniach 18-22 listopada nasze przedszkole brało udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF.

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.
W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru
skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiło także Przedszkole Miejskie Nr 12 Integracyjne w Jaworznie.

18 listopada (w piątek) dzieci z grupy Sówki wzięły udział w zajęciach przeprowadzonych w oparciu o scenariusz UNICEF przez koordynatorów akcji, Katarzynę Tomasik i Agnieszkę Wrześniak. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko i rozmawiały na temat różnorodności i tolerancji. Obejrzały również animację na temat zapisów Konwencji i wykonały zadania z zeszytu ćwiczeń przygotowanego przez UNICEF.

22 listopada (w poniedziałek) wszystkie przedszkolaki zapoznały się z wybranymi prawami dziecka. Z wykonanych przez dzieci prac nauczyciele przygotowali na terenie przedszkola wystawę. Tego dnia całe przedszkole wzięło również udział w Niebieskim Marszu. Dzieci spacerując z niebieskimi balonami przypominały lokalnej społeczności o tym ważnym dniu, a poprzez swoje zaangażowanie pokazały, że prawa dziecka nie są nam obojętne.

Całym obchodom towarzyszył, oczywiście, kolor niebieski.

Zachęcamy odwiedzenia galerii zdjęć oraz wspólnego obejrzenia filmu:

Wszyscy mamy prawa

plakat wszyscy mamy prawa